Вибір світильників

Вибір світильників

Зараз освітлення стало грати не лише функціональну, але і декоративну роль, підкреслювати особливості інтер’єру, ділити простір на зони. Це ціла наука! Коли йдеться про звичайну стелю, використати можна будь-які світильники, але з натяжними конструкціями все дещо складніше. Тут необхідно враховувати їх особливості та постаратися максимально підкреслити красу поверхні. Настав час розібратися, які світильники для натяжної стелі вибрати, як їх розташувати і які лампочки використати.

Які особливості натяжної стелі варто враховувати?

Якщо врахувати деякі нюанси, то з натяжною стелею можна буде використати освітлювальні прилади будь-яких форм і видів. Полотно натяжних конструкцій виготовляється з тканини або плівки. Тканина стійкіша до температурних дій, а ось плівка при постійному нагріві зверху 600С може пожовтіти, порепатися і втратити еластичність.

Щоб натяжна стеля прослужила як можна довше, при підборі світильників враховуйте такі нюанси:

  • світильники повинні виділяти невелику кількість тепла;
  • краще використати енергозбережні та світлодіодні лампи, які відрізняються мінімальним нагрівом під час роботи;
  • якщо без ламп розжарювання не обійтися, то максимальна їх потужність повинна складати 60 Вт. Максимальна потужність галогенних ламп – 30 Вт;
  • для ламп розжарювання і галогенних ламп існує ще й обмеження по відстані від поверхні стелі – це 30 см, а краще 40 см

Схему установки усіх світильників необхідно продумати заздалегідь. В цьому випадку вдасться ефективно провести підготовчі роботи і змонтувати усі необхідні кріплення. Світильники кріпитимуться не до полотна натяжної конструкції, а до основної стелі, а в самому полотні просто робляться необхідні отвори, які потім акуратно оформляються. Додатковим захистом полотна від перегрівання стають термоізолюючі кільця.

Які світильники для натяжної стелі бувають?

Усі світильники, які використовуються разом з натяжними стелями, можна поділити на такі види:

  • люстри;
  • точкове освітлення;
  • світлодіодна стрічка;
  • растрові світильники;
  • стеля “зоряне небо”.

Люстра по центру стелі – це класика жанру. Вона може бути виконана у формі тарілки, бути на довгому підвісі або ж складатися з декількох підвісних плафонів, розташованих в ряд. Якщо плануєте використати лампи розжарювання або галогенні лампи, пам’ятайте про безпечну потужність і відстань. Крім того, бажано, щоб конструктивні особливості люстри були такими, що плафони разом з лампами були спрямовані убік або вниз, але не в стелю. Використати люстри-тарілки з натяжними стелями можна, але при цьому доведеться купувати люмінесцентні або світлодіодні лампочки. В принципі, при застосуванні ламп, які не гріються, дизайн світильника може бути абсолютний будь-який, благо, вибір в магазинах такий величезний, що можна розгубитися і заплутатися.

Проблема може виникнути, якщо хочеться встановити розкішну кришталеву люстру на підвісі. Лампи-свічки такої люстри мало не упруться в стелю. Звичайно ж, можна встановити умовно холодні енергозбережні лампи, але кришталь виглядає краще за все тільки під світлом звичайних ламп розжарювання. Єдиний вихід – збільшувати довжину підвісу, щоб досягти безпечної відстані між лампами та стелею в 30-40 см, але це можливо тільки тоді, коли стелі у квартирі досить високі.

У разі, якщо у вас встановлена глянцева стеля, в якій, як в дзеркалі, все добре відбивається, то при виборі люстри варто звернути увагу, як вона виглядає з усіх боків, оскільки у відображенні буде добре видно ту частину, яка зазвичай нам не видна.

Точкові світильники й натяжні стелі вже стали нерозлучною парою, оскільки їх поєднання виглядає, дійсно, дуже привабливо. Такі світильники можуть використовуватися як основне світло, якщо їх в кімнаті багато, але зазвичай їх встановлюють для підсвічування якоїсь зони в кімнаті. Точкові світильники рятують тоді, коли висота стелі критично низька. Вони мають невисокий кут розсіювання світла(близько 30 градусів), тому для нормального освітлення кімнати або її частини необхідно встановити 1 прилад на кожні 1,5-2 м2 площі. За формою і розміром такі світильники можуть бути якими завгодно – вибір виключно великий.

Точкові світильники можуть встановлюватися:

  • вище за рівень стелі за умови, що використовується світлопропускаюча плівка. Завдяки такому розташуванню можна добитися м’якого підсвічування стелі згори або ефекту мерехтіння, також можна створити різні світлові ефекти;
  • на рівні стелі, коли світильник і стеля утворюють одну рівну цілісну поверхню;
  • трохи нижче рівня, коли використовуються світильники з лампочкою, що стирчить. Якщо підібрати відповідну конструкцію, то можна буде міняти кут падіння світла шляхом нахилу світильника.

Світлодіодна стрічка використовується переважно з декоративною метою. Вона витрачає мінімум енергії, дає м’яке затишне світіння і зазвичай монтується по контуру стелі, між стельовим плінтусом і стелею або ж використовується для акцентування уваги на окремих елементах.

Ще один варіант декоративного підсвічування – так зване “зоряне небо”. Технологія дозволяє відмінно зімітувати світіння і мерехтіння зірок, тому в кімнаті створюється неймовірна атмосфера. Реалізується таке освітлення завдяки оптоволоконним ниткам-світлодіодам, які підключаються до світлогенератору, розташованому над натяжною конструкцією. Світлодіоди можуть не виводитися через стелю і проєктувати світло на внутрішню поверхню стелі : вдень стеля залишається абсолютно гладкою, а вночі настає магія. Інший варіант – виведення назовні кінців ниток зі світлодіодами. Найдорожчий варіант – вбудовування діодів в камені Swarovski, завдяки яким світло починає заломлюватися особливо красиво, відмінно імітуючи променисті зірки.

Окремо виділимо растрові світильники, які легко упізнати по характерній комірчастій металевій конструкції. Зазвичай такі світильники використовуються в підвісних стелях, але іноді вони зустрічаються і в натяжних конструкціях, хоч і залишаються доки ще рідкістю. Це більше офісний і строгий варіант, який доречно виглядатиме тільки у великих приміщеннях.

Не обов’язково зупинятися тільки на одному варіанті освітлення : люстру можна скомбінувати з точковим світлом або світлодіодною стрічкою, а точкові світильники можуть бути встановлені разом з “зоряним небом”.